Foto-cestování: Slovenský ráj

28. června 2007 v 20:00 | Jitka Krásová |  foto a cestování
Je mnoho krásných míst, která stojí za to navštívit, ba přímo řekla bych že je jich tolik, že jeden lidský život je přežalostně málo.
Jednou z návštěv bylo chození po kouzelném místě, které se jmenuje Slovenský ráj a je to Národní park Slovenska. Slovenský ráj se nachází v severovýchodní části Slovenského Rudohoří a je součástí celku Spišsko-gemerský kras. Na severu hraničí s Hornádskou kotlinou, na západě a severozápadě s Nízkými Tatrami a na jihu s částí Slovenského rudodohoří. Rozprostírá se na více jak 200 km čtverečních na území okresu Spišská Nová Ves a Poprad. Průměrná nadmořská výška se pohybuje od 800 do 1100 metrů nad mořem. Je velice členitý, divoký, romantický, drsný a chvílemi ponurý, a hodně navštěvovaný. Je to oblast krasových jevů, jeskyní, propastí a roklin.
Z hlediska fotografického to bylo mé poslední putování s Olympusem C730UZ - plánovaný Canon 350D jsem odmítla před touto akcí zakoupit, protože mě děsila představa, jak padám se zrcadlovkou (která stála tehdy v srpnu 2005 v kitu cca 27 tisíc káčé) do rokliny s ledovou vodou z některého z kluzkých žebříků. I když jsem nakonec nikam nespadla, byly okamžiky, kdy k tomu nebylo daleko. Dodnes, kdy jsi vzpomenu na kovové rošty ve skalní stěně nad řekou Hornád, ježí se mi rozrušením chlupy na zádech. Ta dovolená byla kouzelná - byli jsme s manželem dva roky předtím na Malé Fatře, kde v "Dierách" si užijete žebříků až až, ale tahle divočina je ještě lepší.
Chvílemi pršelo, vody bylo docela dost a rokliny byly schůdné na hranici (cesta roklinami vede podél vodoteče a není-li zbytí, prochází se přímo studenou vodou) - když je vysoký stav vody, horská služba rokliny uzavře z důvodu bezpečnosti lidí, kteří si zde v těžkém terénu snadno lámou nohy. Snad právě proto mi nejvíce utkvěly v hlavě vzpomínky na průchod údolím Bílé vody, kde cesta byla beznadějně místy až nad kotníky pod vodou

a následný průchod Sokolí dolinou, kde musíte překonat žebříky ve výšce asi 75 metrů, a které vedou podél skvostného Závojového vodopádu, největšího vodopádu v Slovenském ráji.


V den poslední jsme procházeli roklinou Piecky za stavu vody tak vysokého, že po hodině průchodu jsem přestala vnímat, že ve svých trekových botách mám rybník, což se mi ještě nikdy nestalo (že bych měla rybník, vždycky suchoučko a teploučko).

Pokud milujte romantiku, nenechte si v žádném případě Slovenský ráj ujít - je nádherný a stojí za to. A foťák si samozřejmě vezměte sebou.
Fotografie jsou umístěny na webu http://foto-cestovani.own.cz/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaké fotky máte nejraději?

Divoká zvířata 41.5% (660)
Domácí zvířata 7.2% (114)
Krajina, přírody a hory 19.9% (317)
Celebrity 9.3% (148)
Portrét 8.7% (139)
To je jedno, hlavně když budou kvalitní 13.4% (213)

Komentáře

1 f_r_e_n_k f_r_e_n_k | Web | 18. prosince 2007 v 18:37 | Reagovat

Zdravím tvůrce tohoto webu, rád bych konstatoval, že je vskutku pěkně vyvedený, rád bych tímto zároveň nabídl možnost spolupráce při tvorbě obsahu na webu http://www.frenkovo.info , či pouze samotném publikování cestovatelských zážitků. kontaktní email: frenk001[zavinac]seznam.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama