Jak se fotí na rodeu

21. června 2007 v 21:50 | Jitka Krásová |  fotolife
Fotila jsem na rodeu (mimochodem, teď v sobotu 23.6. je jedno v Praze - Radotíně) - vždy pod širým nebem, nikoliv v hale - celkem 4x. Jednou digitálním fotoparátem Olympus C2040 Zoom, na dalších dvou Olympusem 730UZ a na posledním Canonem 350D teleobjektivem 75 - 300mm. Ty první dva fotoaparáty byly kompakty s loudavým zpožděním spouště, ten poslední uvedený je digitální zrcadlovka s vcelku rychlým sekvenčním focením.

Podobné fotografování - pokud toužíte po kvalitních fotografiích - má svá úskalí. Té ohradě, ve které se rodeové zápolení odehrává, se říká corral. Jezdci i telata se v něm pohybují po předem neznámé dráze neznámou rychlostí a směrem. Jediné disciplíny, kde znáte dráhu pohybu fotografovaného objektu, je barelový dostih a slalom kolem tyčí. Vzhledem k tomu, že často fotografujete jezdce na koních, jste v úrovni koně právě tak akorát aby záběry vypadaly dobře, pokud budete toužit po zajímavějším úhlu odspoda, lehněte si :D - máte však ještě jeden problém, a to je kupa ostatních diváků lačnících vidět a taky to dřevo, ze kterého corral sestává, rádo překáží při focení. Do corralu se nesmí, na ohradě sedět taky nesmí a také je zapovězeno do corralu strkat objektivy a končetiny (ruce, nohy), protože často hrozí jejich uražení.

K tomu teleobjektivu - pokud chcete fotit jezdce ve vzdálenější části, bez delšího skla se neobejdete.

Expozice: prostor je poměrně tmavý a kromě běloušů jsou koníci hnědí. Z toho vyplývá, že světla odraženého do objektivu je pomálu a expozimetr Vám bude ukazovat čísla, která nebudou moc příjemná. Pokud je pod mrakem, budete zřejmě donuceni sahat po vyšších ISO, nízkém clonovém čísle, protože kratší časy jsou nezbytností.

Ne každý je vybaven odpovídajícím fotovybavením a ne vždy je dostatek světla při exponování. Na prvním rodeu jsem fotila líným C2040 (dvoumego) s ohniskem max. 120 mm.

Na fotce je exponován jezdec řítící se rychle na barelový dostih, čas je asi 1/40 a to rozmazání vznikne tak, že sledujete ve hledáčku jezdce a zároveň v pohybu exponujete (věřím že pro mnohé je tato poznámka nošením dříví do lesa, to píšu jen pro ty, kdo to náhodou nevědí).
Fotografie z tohoto rodea naleznete na mém webu v části RODEO - Mistrovství ČR 5. 7. 2003 Žleby: fotografie

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 haw haw | Web | 23. června 2008 v 10:58 | Reagovat

Také jsem zkoušel fotit jezdce v pohybu, když chytali tele do lasa a není to žádná sradna. Na pár fotek se můžete kouknout u mě na webu. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama